fbpx

Velykų margučiai – džiaugsmas vaikams

Svarbiausias Velykų šventės akcentas – margutis. Senovėje margučių dažymas vaikams teikdavo daug džiaugsmo. Margučius puošdavo kiekviena šeima – kas vašku dažydavo, kas svogūnų lukštuose virdavo, kas skustiniu skusdavo – visi stengdavosi, kad jų margučiai būtų skaistesni ir gražesni už kaimynų. O kiekviename kaime, be gardžiausios duonos kepėjos ar geriausios audėjos, būdavo ir gražiausių margučių margintoja.

Marginimo įvairovė

Yra keletas tradicinių marginimo būdų Lietuvoje, kuriuos aprašysime žemiau. Tiek mažiems, tiek dideliems margučių marginimas gali suteikti daug džiaugsmo ir erdvės meninei saviraiškai. Leiskite vaikams patiems nuspręsti, kaip papuošti kiaušinius. Patys mažiausi kiaušinius gali dažyti pirštukais, klijuoti lipdukus, spalvoto popieriaus skiauteles ir paversti kiaušinius kiškučiais, viščiukais ar zuikučiais. Vaikai gali pabandyti parsinešti įvairias priemones iš gamtos ir jomis padailinti kiaušinius. Vyresni vaikučiai jau gali išbandyti tradicinius marginimo būdus – piešti ant kiaušinio su vašku arba skusti dažytinį skustuku.

Marginimas vašku

Paimkite nusmailintą degtuką ar dantų krapštuką. Pamirkykite jo galą ištirpdytame vaške ir juo denkite kiaušinio paviršių. Išpaišytą kiaušinį dėkite į dažus. Išėmę kiaušinį iš dažų ir nukrapštę vašką, gausite baltus raštus dažų spalvos fone. Jei norite, kad raštas būtų spalvotas, padenkite vašku nudažytą kiaušinio dalį ir vėl merkite į dažus. Kartoti tą galime tiek kartų, keliomis spalvų norima išmarginti margutį.

Lietuviški vašku dažyti margučiai. Nuotr. Wikipedia

Skustinis raštas

Skustinis raštas yra daromas ant vienspalviai nudažyto kiaušinio. Praskusdami dažus iki kiaušinio natūralaus baltumo paviršiaus, gauname raštus. Naudojant marginimo vašku būdą galima tokius raštus daryti spalvotus.

Margučių dažymo pamoka Kaune nemokamai

Kovo 24 d. nuo 11 val. suvenyrų parduotuvėje „Saulutės galerija“ (adresas – Daukanto g. 17, Kaunas, Laisvės alėjoje prieš piceriją „Pas Paolo“) vyks kasmetinė margučių marginimo bei verbų rišimo pamokėlė. Renginys yra nemokamas. Labai laukiami visi, o ypač vaikučiai. Jei turite galimybę, atsineškite kietai virtų kiaušinių. Pasinaudokite galimybe ne tik iš arti pamatyti tradicinį margučių dažymą, bet ir patys išbandyti technikos.

Margučių spalvų reikšmės

Velykų margučiai yra gyvybės, vaisingumo, derlingumo, gamtos atgimimo simboliai. Jie gali būti marginami įvairiomis spalvomis, tačiau kiekviena jų turi savo reikšmę. Pasidomėkite jomis, ypač jei margučius ketinate dovanoti:

  • Raudonu kiaušiniu linkima būti stipriam, aktyviam, visus nugalėti;
  • Žalias kiaušinis simbolizuoja augimą, sveikatą ir ramybę;
  • Juoda spalva reiškia žemę, gausumą, pilnatvę;
  • Geltonas ar rusvas margutis simbolizuoja derlių, šviesą, jaukumą, šilumą. Kai kur rašoma, kad tai saulės ir pinigų spalva, tačiau kartu ir godumo;
  • Mėlyna – dangus, palaima ir ramybė.

Velykų medis

Išdailintus margučius ir kitus rankų darbo žaisliukais su Velykų simbolika galima sukabinti ant medžio šakos. Tai bus nuostabus švenčių dekoras. Tokius Velykų medelius kiaušiniais, viščiukais, kiškučiais ir pavasarinėmis gėlytėmis puošdavo ir mūsų senoliai.

Etnologai pasakoja, kad senovėje vaikai stengdavosi ne tik kuo gražiau nudažyti margučius, bet ir pasiruošti lizdelius, kuriusoe Velykų rytą rasdavo Velykų bobutės paliktus margučius, džiovintus vaisius, uogas ar kitus skanėstus. Šiandien, žinoma, lizdeliuose vaikai gali rasti ne tik skanumynų, bet ir dovanėlę.

Velykų žaidimai

Velykos ypatingos tuo, jog turi originalius žaidimus, kuriuos gali žaisti visa šeima. Bene populiariausias žaidimas yra margučių ridenimas specialiu loveliu. Paprastai nugali toliausiai nuridenęs margutį. Yra ir kita žaidimo versija – reikia stengtis numušti kuo daugiau priešininko kiaušinių. Šiuo atveju laimi ne tik toliausiai margutį nuridenęs, bet ir daugiausiai priešininko kiaušinių numušęs žaidėjas.

Kitas populiarus Velykų žaidimas – stipriausio margučio paieška. Kiekvienas Velykų šventės dalyvis išsirenka po kiaušinį ir daužia priešininkų margučius. Tas kuris lieka sveikas, tas ir nugali. Reiškia, kad žmogus mokėjo išsirinkti gerą kiaušinį ir jam seksis visus ateinančius metus.

Susirinkus gausesniam  būriui, galima surengti komandinį žaidimą: nariai turi kuo greičiau pernešti margučius iš vieno krepšelio į kitą, naudodamiesi tik šaukštu. Laimi ta komanda, kuri greičiausiai ir daugiausiai pernešė sveikų margučių.

Velykų margučiai – džiaugsmas vaikams